You are currently viewing Zakładanie własnej firmy transportowej

Zakładanie własnej firmy transportowej

Założenie własnej działalności gospodarczej to jedynie wypełnienie formalności i wprowadzenie odpowiedniego kapitału. Utrzymanie zaś biznesu i odniesienie sukcesu – to już o wiele bardziej skomplikowana sprawa! Nie jest jednak niemożliwa. Wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania oraz od posiadania profesjonalnego planu biznesowego.

Własna firma transportowa – co i jak

transportWażne jest też otaczanie się wykwalifikowanymi współpracownikami, którzy razem z nami będą pracować na sukces. Istotna jest jednak też dziedzina, w której chcemy działać. Należy rozejrzeć się, czy w naszym mieście znajduje się już wiele firm z tej samej branży. Jeśli nie jest ich dużo – mamy szansę, że szybko zdegradujemy konkurencję. Weźmy na przykład na tapet usługi transportowe. Wszystkie przedsiębiorstwa muszą z nich korzystać – w końcu ciągle zamawiają towar, nierzadko nawet z zagranicy. Istotna będzie więc dla nich jakość tej usługi. Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie usług transportowych, musimy konkretnie określić zakres swojej działalności. Na przykład, czy będziemy prowadzić transport całopojazdowy z Wrocławia, czy będzie to transport drobnicy, czy może zdecydujemy się na usługę ekspresowych przesyłek kurierskich. Niezależnie od wyboru, podstawą sukcesu będzie zaangażowany dział spedycji.

transportOczywiście doświadczenie nasi pracownicy zdobędą wraz z upływem czasu, jednak jeśli będą to osoby ambitne, rzetelne, zaangażowane – wówczas szybko okaże się, że brak doświadczenia w niczym nie przeszkadza. Chyba że mamy możliwości, aby od samego początku zamiast zatrudniać żółtodziobów, zdecydować się na osoby, które już dużo czasu spędziły w tej branży – musimy jednak liczyć się z tym, że płacona im pensja będzie musiała być o wiele wyższa. To nie wszystko. Przy biznesie transportowym warto uwzględnić też opcję magazynowania towarów. Klienci często z niej korzystają, dlatego możemy wynająć jakąś halę na własny użytek, gdyż wybudowanie będzie zbyt drogie. Pamiętajmy też, że klienci czasami mają specyficzne potrzeby, warto więc być dobrze przygotowanym – nasza flota samochodowa powinna składać się z pojazdów o różnej pojemności – najlepiej od tej najmniejszej tj. np. 1,5 tony, po naprawdę dużą – np. 24 tony.

W ten sposób niezależnie od gabarytów towaru, będziemy mogli zapewnić klientom bezpieczny, szybki transport w wyznaczone miejsce. Oczywiście przed rozpoczęciem działalności musimy zadbać też o uzyskanie wszystkich koniecznych licencji oraz uprawnień, a także certyfikatów. Pamiętajmy również o ubezpieczeniu pojazdów oraz kierowców.