You are currently viewing Sposób na legalne pozbycie się samochodu

Sposób na legalne pozbycie się samochodu

Wiekowe samochody, które nie trafiły na porządnych właścicieli często po około dwudziestu latach nie nadają się już do eksploatacji. Trafiają na złomowiska, gdzie dokonuje się całkowitego demontażu na najmniejsze części, po czym złomuje resztki karoserii. Warto jednak wiedzieć jak legalnie pozbyć się starego pojazdu, ponieważ trzeba go wyrejestrować w wydziale komunikacji oraz poinformować ubezpieczalnię o wycofaniu polisy.

Złomowanie zgodne z prawem

ZłomowanieDo tego potrzebne jest sporo dokumentów zarówno od samochodu, jak i tych wystawionych przez stację. Kiedy podejmuje się decyzje o złomowaniu musi być ona przemyślana i zgodna wśród wszystkich osób, jakie widnieją na umowę kupna pojazdu. Prawnie współwłaściciel musi upoważnić osobę dokonującą demontażu, aby rzeczywiście odbyło się w pełni legalne złomowanie. Poza tym trzeba wybrać się do sprawdzonego punktu kasacji, który wypełnia dokumenty do wydziału komunikacji oraz unieważnia papiery pojazdu. Coraz więcej jest takich punktów, które posiadają niezbędne kwalifikacje do demontażu pojazdów uzyskane przez Marszałka danego województwa. Każde złomowanie wiąże się z otrzymaniem zapłaty wysokości kilkuset złotych za dostarczenie i zdemontowane części, które zostaną wykorzystane ponownie w innych pojazdach. Jednak istotne jest, aby waga pojazdu zgadzała się z zapisem w dowodzie rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. W innym przypadku trzeba dopłacić za każdy brakujący kilogram konkretną kwotę.

ZłomowanieNie dotyczy to samochodów po dużych kolizjach, gdzie z notatki policyjnej, bądź kosztorysu ubezpieczalni wynika, że niektóre elementy zostały uszkodzone i nie znajdują się w pojeździe. Właściciel nie ma możliwości powyciągać samodzielnie części i sprzedać jak używane, ponieważ dopłata za wagę pojazdu często stanowi równowartość. Zamiast więc otrzymać pieniądze za złomowanie trzeba dopłacać. Dopiero po dokonaniu kasacji można udać się do urzędu, wyrejestrować samochód oraz zgłosić zwrot składki ubezpieczeniowej. Co najważniejsze punkty kasacji przyjmują każdy pojazd – bez względu na jego stan techniczny. Warto skorzystać z możliwości złomowania pojazdu chociażby ze względu na fakt uzyskania niewielkiej kwoty zwrotnej oraz w pełni legalnego zbycia niesprawnego pojazdu. Nie trzeba martwić się i długo próbować uporać z uszkodzonym samochodem, którego zazwyczaj nikt nie kupi.

Lepszą perspektywą jest otrzymanie sumy pieniędzy, która na pewno przyda się podczas zakupu nowego auta. Poza tym zwrot z opłaconej polisy również przysługuje po zezłomowaniu samochodu. Zanim jednak podejmie się taką decyzję warto dowiedzieć się jak przebiega cały proces kasacji.