You are currently viewing Skup aut – jakie warunki musi spełniać pojazd?

Skup aut – jakie warunki musi spełniać pojazd?

Sprzedaż samochodu firmom odpowiedzialnym za jego późniejszy demontaż oraz złomowanie nieco różni się od ofert przedstawianym osobom prywatnym. Niemniej jednak w obu przypadkach wciąż trzeba spełniać podobne wymagania, aby samochód mógł zostać przyjęty przez drugą osobę. Zazwyczaj na skup trafiają samochody uszkodzone, zarówno te zdatne, jak i niezdatne do poruszania się po drogach.

Skup aut za gotówkę

skup aut uszkodzonychW przypadku tych drugich pojawia się wiele wątpliwości związanych z przygotowaniem właściwych dokumentów. Podstawą przy sprzedaży auta do skupu jest sporządzenie odpowiedniej umowy – zazwyczaj jest ona przedstawiana w formie zaświadczenia o oddaniu pojazdu do złomowania lub w formie tradycyjnej, czyli umowy kupna-sprzedaży w zależności od tego, do czego pojazd będzie dalej wykorzystywany. Warto mieć na uwadze, że mając zaświadczenie o złomowaniu, właściciel pojazdu może ubiegać się o zwrot części składki OC. Wiele osób zastanawia się, czy w momencie oddania pojazdu do skupu (w tym również do złomowania) polisa OC musi zostać opłacona. Odpowiedź jest prosta – tak. Według prawa właściciel samochodu musi zachować ciągłość w opłacaniu OC, gdyż w momencie zezłomowania auta, wszelkie dokumenty trafiają do urzędu, który może nałożyć bardzo wysoką karę finansową za okres, w którym polisa nie była opłacona.

skup aut uszkodzonychOddając pojazd do skupu, należy mieć przy sobie również dowód rejestracyjny samochodu, a także kartę pojazdu, jeżeli została ona wydana. Nie każdy skup aut wymaga posiadania tablic rejestracyjnych, choć jest to zalecane. Istotne jest, aby z pojazdu dało się odczytać numer VIN, tak by zweryfikować i potwierdzić informacje o nim, a także umożliwić jego zezłomowanie w sposób legalny. Od właściciela nie wymaga się posiadania aktualnego przeglądu technicznego samochodu. Poza dokumentami w momencie sprzedaży pojazdu na miejscu musi znajdować się właściciel (i współwłaściciel, jeżeli jest) lub osoba pisemnie upoważniona przez niego do sprzedaży bądź zezłomowania samochodu. Tak przygotowanym, można udać się, chociażby na sprawdzony skup aut uszkodzonych w Poznaniu, gdzie fachowcy oferują interesujące ceny za auta w każdym stanie. Oddanie pojazdu na skup bądź złom nie należy do najbardziej skomplikowanych procesów. Zazwyczaj pracownicy telefonicznie przedstawiają, jakie będą dla nich niezbędne dokumenty.

O ile pojazd może być uszkodzony, tak niektóre firmy wymagają podstawowych komponentów, jakimi są silnik, skrzynia biegów oraz karoseria. Pozostałe uzgadniane są indywidualnie z klientem. Warto zapoznać się z formalnościami, jakie należy załatwić po przekazaniu pojazdu do złomowania oraz do jakiego urzędu się udać.