You are currently viewing Popularność motocykli Simson

Popularność motocykli Simson

Na drogach możemy spotkać całe mnóstwo motocyklistów. Ludzie uwielbiają adrenalinę, a tej dostarcza im jazda na motorze. Przekraczanie prędkości oraz pęd, wiatr we włosach, to coś, co chcieliby czuć każdego dnia. I to nie jest fenomen naszych czasów – w końcu motocykle cieszyły się dużą popularnością także wcześniej.

Simson – historia niemieckich motocykli

części SimsonDostępność do tego typu pojazdów była naprawdę łatwa – na przykład, w 1956 roku produkcję jednośladów zaczęła niemiecka firma Simson, z siedzibą w Suhl. Już w pierwszym roku wyprodukowano model Simson SR1, a w kolejnym roku SR2. Produkcja szła bez żadnych zatrzymań, a motorowery kupowali nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale także Polski oraz innych krajów bloku wschodniego. Posiadanie własnego motocykla, to było coś. Można było bez problemu szybko dostać się w dowolne miejsce, a motorowery były do tego o wiele tańsze niż samochody. Nic więc dziwnego, że to je chętniej kupowano. Simson nie próżnował i dalej wypuszczał kolejne modele – Spatz, Star, Sperber, Habicht, ale oprócz motorowerów produkował też skutery – na przykład Schwalbe. Wszystkie pojazdy wyposażane były w wysokiej jakości części Simson.

części SimsonNa przykład motorowery posiadały silniki spalinowe M50, o różnej mocy, w zależności od modelu były to silniki od 2,6 KM do 4,6 KM, a liczba biegów mogła wynosić 2 lub 3, dostępne były też modele z czterema przełożeniami. Simson oprócz pojazdów typowo rekreacyjnych, projektował i wykonywał także modele sportowe – takim jednośladem był na przykład GS-50, który brał udział w wielu rajdach motocyklowych w latach 60. XX wieku. Dawał posiadaczom odpowiedni poziom adrenaliny. Choć od tego czasu minęło już wiele, wiele lat, to nadal Simson ma swoich fanów. Osoby, które kolekcjonują zabytkowe motocykle, oddadzą wiele, aby zdobyć jakiś model z pierwszych lat działalności firmy. Dostęp do części Simson sprawia, że takie jednoślady można odnowić i doprowadzić je do stanu pozwalającego na jazdę. Jest to więc gratka dla prawdziwych fanów. Obecnie Simson jest już historią – firma zbankrutowała w 2002 roku, ale zjawiła się pewna spółka, która ją wykupiła.

Wiedząc, że Simson ma swoją renomę, nowa spółka próbowała jeszcze bardziej spopularyzować markę, nie zaprzestała produkcji i sprzedaży części zamiennych, a nawet zaczęła produkować pojazdy lub też odnawiać stare modele. W Niemczech regularnie odbywają się zloty miłośników Simsonów, na których motocykliści nie tylko chwalą się swoimi pojazdami, ale też urządzają wyścigi pełne emocji. Jak widać, Simson długo nie zostanie jeszcze zapomniany.