You are currently viewing Pociąg czy bus?

Pociąg czy bus?

Wakacje to czas, kiedy sporo osób decyduje się na podróże w naprawdę odległe miejsca. Takie wycieczki pozwalają nam na zwiedzenie nieznanych wcześniej miejscowości, podziwianie przyrody i pięknych krajobrazów.

Jaki transport wybrać?

Początek urlopu to jednak godziny spędzone w podróży – jeśli wybieramy się wyjątkowo daleko, to musimy liczyć się z tym, że może czekać nas nawet 10 godzin drogi! Dla osób zmotoryzowanych, taki czas podróży nie stanowi żadnego problemu – w końcu można co jakiś czas urządzać postoje, aby rozprostować kości czy zjeść coś dobrego; możemy też coś pozwiedzać, jeśli trafimy na wyjątkowo uroczą miejscowość. Osoby bez własnego samochodu, nie mają co liczyć na takie udogodnienia. Na nich czekają masowe środki transportu – a więc pociąg lub korzystny wynajem busów w Bielsku Białej. Która opcja wydaje się lepsza? Przyjrzyjmy się najpierw busom. Z pewnością można tu mówić o dużym komforcie podczas jazdy, uzyskiwanym między innymi dzięki temu, że nowoczesne pojazdy są wyposażone w taki sposób, aby każdy pasażer mógł spędzić podróż jak najwygodniej. To dlatego można już zapomnieć o sytuacjach, kiedy kolanami uderzaliśmy w siedzenie znajdujące się przed nami, gdyż z naszym wzrostem brakowało nam przestrzeni na nogi.

W nowoczesnych busach zachowuje się odpowiednie odległości między rzędami siedzeń, dlatego podróż przebiega zawsze komfortowo. Ponadto możliwość regulacji foteli sprawia, że możemy usadowić się jak najwygodniej – możemy siedzieć lub pół leżeć dzięki zmianie nachylenia oparcia. Tego nie znajdziemy w pociągach – sześcioosobowe przedziały wyposażone są w siedzenia, których nic nie oddziela od siebie – Wąski korytarzyk między dwoma rzędami sprawia, że – gdy ktoś chce wyjść na chwilę z przedziału – potyka się o nogi współpasażerów. Podczas podróży pociągiem przed intensywnymi promieniami słońca chronią nas firanki, możemy też otworzyć okno, aby wprowadzić trochę świeżego powietrza. W busach zaś, najczęściej spotkać można przyciemniane szyby, dzięki czemu zupełnie nie musimy martwić się rażącym słońcem. Z kolei klimatyzacja skutecznie chroni przed nadmiernym upałem. Temperatura wewnątrz pojazdu jest zawsze optymalna, dlatego nawet letnie podróże przebiegają całkowicie bezpiecznie. Ponadto nowoczesne busy zazwyczaj zapewniają pasażerom dostęp do gniazd USB, pozwalających na ładowanie urządzeń elektronicznych.

Wydaje się więc, że wybór busa jest bardziej korzystną opcją od podróży pociągiem – jednak z pewnością zależy to od indywidualnych preferencji podróżującego.