You are currently viewing Leasing auta czy wynajem długoterminowy z wypożyczalni?

Leasing auta czy wynajem długoterminowy z wypożyczalni?

Leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej, polegającej na tym, że dana osoba przekazuje drugiej prawo do czasowego korzystania z posiadanej przez siebie rzeczy, w zamian za regularne spłacanie rat leasingowych.

Wynajem długoterminowy lepszy od leasingu

wynajem długoterminowyNajczęściej stosuje się tę umowę przy nieruchomościach, ale także przy różnego rodzaju dobrach, na przykład przy samochodach. Leasingobiorca może liczyć na takie korzyści jak możliwość rozliczenia podatku VAT za spłacane raty. Zaletą jest też to, że nie musi posiadać dużego kapitału do nawiązania umowy. Jeżeli zdecydujemy się na leasing samochodu, musimy wziąć pod uwagę to, że oprócz rat kapitałowych będziemy musieli opłacać odsetki z tytułu finansowania. Podpisanie umowy wiąże się też z uiszczeniem opłaty wstępnej. Ponadto w razie uszkodzenia pojazdu, cała naprawa musi zostać opłacona przez leasingobiorcę. Jak widać, choć leasing ma wiele zalet, posiada też wady. Czy jest jakieś rozwiązanie lepsze od tego? Właściciele firm, których budżet nie pozwala na zakup samochodów służbowych, mogą rozejrzeć się za wypożyczalniami, które oferują nowe samochody dla firm w Krakowie.

wynajem długoterminowyNajnowsze programy prowadzone w takie placówki stworzone zostały z myślą o klientach – nie mają więc żadnych ukrytych kosztów. To możliwe dzięki temu, że takie wypożyczalnie, kupując pojazdy z jednego salonu samochodowego, posiadają wysokie rabaty flotowe, co sprawia, że mogą zaoferować klientom wynajem samochodu w niższej cenie niż ma to miejsce podczas leasingu. Ponadto zaletą jest to, że wypożyczalnia taka posiada zazwyczaj własny serwis samochodowy – ubezpieczenie samochodu zaś i regularne przeglądy techniczne wliczone są w stały miesięczny czynsz. W przypadku uszkodzenia pojazdu, naprawa odbywa się we własnym serwisie wypożyczalni, dzięki czemu wynajmujący nie ponosi żadnych kosztów, jak to się dzieje przy leasingu. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że na czas usuwania szkód dostaniemy od wypożyczalni samochód zastępczy. Jak widać, długoterminowy wynajem nowych samochodów z takiej wypożyczalni niesie ze sobą wiele korzyści. Jeżeli nie chcemy, aby naszej firmie spadła zdolność kredytowa – warto wybrać właśnie to rozwiązanie. Zwłaszcza że wynajęty samochód zawsze posiada pełen pakiet ubezpieczeń – zarówno OC, AC, jak i NNW.

Zwracając pojazd po ustalonym okresie użytkowania, otrzymujemy z powrotem wpłaconą kaucję wstępną, której wysokość była równa wysokości miesięcznego czynszu. Wydaje się więc, że porównując tę opcję długoterminowego wynajmu ze standardowym leasingiem, tutaj zyskujemy o wiele więcej.