You are currently viewing Jak zabezpieczyć towar w transporcie?

Jak zabezpieczyć towar w transporcie?

Nikt chyba nie wyobraża sobie w dzisiejszym świecie, że nie byłoby samolotów, pociągów, czy możliwości zamawiania towarów z dostawą kurierską. Obecnie jest coraz mniej sklepów stacjonarnych, niektóre z nich robią wręcz za showroomy, w których można tylko obejrzeć produkt, a zamawia się go przez Internet lub u sprzedawcy w sklepie.

Różne metody transportu

międzynarodowy transport lotniczyNie da się zatem ukryć, że wszelkiego rodzaju transport to wiodąca dziedzina gospodarki w każdym państwie. Jak inaczej dałoby się importować towary z dalekich zakątków świata? Żadne państwo, wbrew ich twierdzeniom, nie jest samowystarczalne. Jedni sprowadzają głównie żywność, inni nowe technologie – w każdym razie bez wymiany handlowej gospodarka nie mogłaby się rozwijać. Pojawia się jednak pytanie: jak bezpiecznie transportować towary tak, by po drodze nie uległy zepsuciu czy zniszczeniu? Bez względu na to czy chodzi o sprawny międzynarodowy transport lotniczy, kolejowy, czy drogowy jest kilka zasad, których zawsze trzeba się trzymać. Przede wszystkim trzeba dopasować towar do opakowania w jakim będzie przewożone. Przykładowo, jabłka i inne owoce pakowane są w drewniane skrzynki lub plastikowe kosze, stawiane jedno na drugim. W jednym takim opakowaniu mieści się nawet kilka kilogramów danego produktu.

międzynarodowy transport lotniczySolidne, wytrzymałe pudełko sprawi, że owoce nie będą w trakcie transportu się obijały o siebie, a dzięki otworkom w opakowaniu maja stały dostęp powietrza – nie zgniją zatem, ani nie spleśnieją. Z kolei produkty z delikatnych materiałów, takich jak szkło czy porcelana muszą być już lepiej zabezpieczone. Zwykle są pakowane osobno. W kartonach jest dużo chrupków styropianowych, folii bąbelkowej, czy też papierowych przekładek. Kartony nie powinny być ustawiane na zbyt wysokich stosach, by nic się nie przewróciło. Poszczególne opakowania zbirocze też warto ustawiać w sposób regularny, ściśle, tak by nic się nie przesuwalo. Dodatkowo używa się czasem pasów transportowych, które przytrzymują większą ilość pudełek. Pasy służą też do mocowania motocykli czy quadów na specjalnych platformach. Dodatkowo można je przykryć plandeką, by się nie zabrudziły w czasie transportu. Im dalsza podróż tym lepiej musi być zabezpieczony towar – w końcu na krótkich odcinkach jest mniejsza szansa że coś się zepsuje np. owoce i warzywa.

Również transport drogowy jest nieco bardzije niebezpieczny niż kolejowy czy samolotowy – tam pojazdy nie wejdą ostro w zakręt, czy nie muszą martwić się o wyboje na drodze. Nie zawsze jednak jest do wyboru opcja transportu – wtedy pozostaje wybór odpowiedniego zabezpieczenia.