You are currently viewing Jak przeprowadzić modyfikację map ecu?

Jak przeprowadzić modyfikację map ecu?

Obecnie coraz więcej słychać o chiptuningu. Właściciele aut chcą w prosty sposób, szybko zwiększyć osiągi silnika. A jest to możliwe za sprawą modyfikacji seryjnych map ECU, które posiada każdy pojazd. Co jednak warto wiedzieć przed przystąpieniem do tej modyfikacji? Przede wszystkim należy skupić się na samym sterowniku, którego zadaniem jest kontrolowanie silnika. Osoby niedoświadczone boją się, że nierozważnym działaniem mogłyby uszkodzić sterownik, dlatego obawiają się podejmowania wszelkich zadań w tym zakresie.

Fachowe modyfikowanie map ecu

fachowa modyfikacja map ecuJednakże takie sterowniki są naprawdę trwałe i wytrzymałe, można bez problemu przeprowadzić lutowanie czy też wymienić kość pamięci bez najmniejszych obaw. Ponadto dzięki odporności sterownika na elektryczność statyczną osoba przeprowadzająca modyfikację map jest całkowicie bezpieczna podczas tego zadania, nic się nie wydarzy podczas odpinania i wyciągania sterownika i nie jest konieczne wypięcie akumulatora przed tym. W dodatku fachowa modyfikacja map ecu jest w pełni odwracalna – to znaczy, że w dowolnym momencie możemy przywrócić seryjny program ustawiony w sterowniku przez producenta. Ale skupmy się na samej modyfikacji, na czym to polega?

fachowa modyfikacja map ecuNa podmianie oryginalnych map ecu za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które jest dostępne w dzisiejszych czasach za darmo w internecie. Wszelkie kolejne działania wykonujemy na plikach, do których odczytania potrzebny nam był właśnie rzeczony program. Możemy tam ustalać parametry pracy silnika. Mamy do dyspozycji mamy zapłonu wskazujące pośrednie obciążenia, mapy zapłonu dla otwartej przepustnicy, mapy zapłonu w wolnym obrocie. To także mapy przedstawiające czas ładowania cewki, skalowanie przepływomierza oraz dawkowanie paliwa. I te wszystkie parametry możemy zmieniać w zgodzie z tym, jakie są nasze aktualne oczekiwania co do działania silnika naszego samochodu. Nie jest to skomplikowane, jednak nie brzmi też prosto, dlatego wiele osób w obawie o uszkodzenie pojazdu rezygnuje z samodzielnego przeprowadzenia modyfikacji i decyduje się na pomoc profesjonalistów.

Istnieje obecnie wiele warsztatów samochodowych specjalizujących się właśnie w fachowych modyfikacjach map ecu, dlatego z pewnością warto powierzyć swoje auto właśnie w ich ręce. Wówczas będziemy mieć pewność, że prace zostały przeprowadzone właściwie, nic nie zostało uszkodzone, a osiągi naszego samochodu zostały poprawione. Gdy będziemy chcieli zrezygnować z chiptuningu – w warsztacie bez problemu przywrócą sterownikowi jego oryginalne ustawienia.