You are currently viewing Jak przebiega montaż układu LPG w aucie?

Jak przebiega montaż układu LPG w aucie?

Obok samochodów napędzanych benzyną, spotkać możemy te, które posiadają układ LPG. Co sprawia, że takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane? Zwolennicy LPG mówią, że dzięki zastosowaniu wtrysku do ciekłego LPG możemy liczyć na o wiele niższe spalanie, ponadto osiągi nie spadają, a wciąż utrzymują się na dobrym poziomie.

Etapy montażu LPG w samochodzie

montaż lpg w aucieJeżeli chcemy zdecydować się na montaż LPG, musimy pamiętać, że przedtem należy przeprowadzić wstępną diagnostykę komputerową samochodu, która wskaże, czy nasze auto jest sprawne technicznie i nadaje się do modernizacji. Jeżeli komputer nie wykaże żadnych błędów, wówczas możemy przystąpić do montaż. Szybki montaż LPG w Rzeszowie rozpoczyna się od usunięcia kolektora ssącego. W następnym kroku należy wybrać najlepsze miejsce na butlę – oczywiście należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość, od niej bowiem zależy to, gdzie będziemy mogli ją umieścić. Czasami również kształt może mieć znaczenie. Najczęściej spotkać możemy się z butlami walcowymi lub toroidalnymi. Butlę taką można umieścić np. w miejscu przeznaczonym na koło zapasowe. Kolejny etap to wiercenie wlewu gazu. Najdroższym rozwiązaniem jest umieszczenie go obok wlewu benzyny, jednak wiele osób, którym zależy na oszczędności, decyduje się na wiercenie w zderzaku. Aby nie zniszczyć karoserii auta, należy zabezpieczyć ją odpowiednią środkiem antykorozyjnym. Co dalej?

montaż lpg w aucieMechanik powinien teraz podłączyć przewody między butlą a wlewem LPG oraz zamontować pompę. Na zakończenie należy zająć się obróbką i montażem kolektora, założeniem przewodów wtryskiwaczy oraz montażem centralki sterującej. Wydawałoby się, że to już koniec, ale na mechanika czeka jeszcze montaż wiązki elektrycznej wtrysków oraz przełącznika gaz/benzyna. Po przeprowadzeniu prac, możemy wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy. Oczywiście wtrysk gazu ciekłego jest rozwiązaniem bardziej skomplikowanym niż wtrysk gazu w fazie lotnej. Dawniej to pierwsze rozwiązanie nie było zbyt popularne ze względu na jego koszt. Dziś jednak montaż wtrysku ciekłego LPG jest o wiele tańszy, dlatego może sobie na to pozwolić więcej osób.

Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą następnie eksploatowanie auta napędzanego ciekłym LPG, jest to z pewnością rozwiązanie godne uwagi, i decyzji wyboru wtrysku ciekłego LPG nie pożałujemy. Cena instalacji obejmuje oczywiście koszt całego układu, a także robociznę – na tym jednak lepiej nie oszczędzać i wybrać sprawdzony warsztat samochodowy, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy.