You are currently viewing Jak dobrze wybrać używane ciągniki siodłowe?

Jak dobrze wybrać używane ciągniki siodłowe?

Każda duża firma transportowa musi posiadać odpowiednią flotę pojazdów ciężarowych, którymi będzie przewozić towary o różnej wielkości. Na ciężarówce zmieszczą się zarówno skrzynie z owocami, meble do samodzielnego złożenia, jak i duże części do maszyn. Bez dwóch zdań nie ma lepszego pojazdu do transportu towarów niż popularny tir. Ma on jednak jedną poważną wadę – jego zakup jest kosztowny.

Ciągniki od znanego producenta

używane ciągniki siodłowe manDobry pojazd, czyli ciągnik oraz naczepa to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, a najczęściej nawet i kilkaset tysięcy. Duża firma może pozwolić sobie na zakup kilku tirów i to nowych, co jednak mogą robić mniejsze firmy z ograniczonym budżetem? Dobrym rozwiązaniem będą najlepsze używane ciągniki siodłowe MAN. Jest to znany i popularny producent wykonujący najlepszej jakości ciągniki, doceniane przez profesjonalistów. Ich produkty nawet w wersji używanej nadal będą lepsze niż nowe od innych producentów. Jak jednak kupić dobry ciągnik, skoro oferowane są one przez różne firmy? Na pewno trzeba sprawdzić czy są one bezwypadkowe. Na zdjęciach czy z daleka nie zawsze widać uszkodzenia, ale po bliższym przyjrzeniu się widać, czy blacha była klepana, a zawieszenie trzyma się na słowo honoru.

używane ciągniki siodłowe manTakie ciągniki są niebezpieczne w użytkowaniu, bo mogą się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie i mogą doprowadzić do wypadku. Ciągnik siodłowy musi też przejść badanie techniczne i być w pełni sprawny. Szczególnie ważne są hamulce, układ kierowniczy, czy skrzynia biegów. Jeśli samodzielnie nie potrafimy sprawdzić czy układy są w pełni sprawne to można poprosić o pomoc mechanika lub też zabrać ciągnik na stację kontroli pojazdów. Często ciągniki siodłowe są sprowadzane z zagranicy. Muszą mieć zatem odpowiednią homologację i dokumenty uprawniające do użytkowania ich na terenie Polski. Warto przez zakupem ciągnika siodłowego sprawdzić także takie rzeczy jak poziom oleju, płynu hamulcowego, czy chłodniczego. Po zakupie zazwyczaj kupujący odjeżdża wybranym ciągnikiem, musi mieć on zatem uzupełnione płyny na co najmniej minimalnym poziomie, tak by podróż była bezpieczna. Kończąc rozważania, zakup używanego ciągnika to doskonała opcja dla małych i średnich przedsiębiorców, których nie stać na zakup nowego pojazdu.

Jeśli ciągnik będzie bezwypadkowy, w pełni sprawny i będzie miał aktualne badania techniczne to nic nie stoi na przeszkodzie by w niego zainwestować. Markowy ciągnik siodlowy MAN nie będzie się psuł, a nawet taki z dużym przebiegiem będzie mógł jeszcze wiele lat jeździć po polskich drogach.