You are currently viewing Instalacja gazowa — czy warto montować ją w aucie?

Instalacja gazowa — czy warto montować ją w aucie?

Instalacja gazowa w samochodach jest popularną procedurą pozwalającą ograniczyć koszty eksploatacji pojazdu. Niewiele jest sposobów na redukcję kosztów, które ponoszą właściciele aut. Gaz LPG jest stosunkowo tanim i uniwersalnym paliwem, które może być wydajnym źródłem napędu zarówno silników benzynowych, jak i diesela. Montaż i serwis instalacji LPG jest opłacalną i niedrogą inwestycją, która zwróci się w postaci oszczędności podczas tankowania.

Więcej o auto gazie

tankowanie autaMontaż instalacji gazowej jest rekomendowany w szczególności dla aut z silnikiem wysokoprężnym, który cechuje się wysokim spalaniem. Takie rozwiązanie polecane jest również osobom często wyjeżdżającym w długie trasy. Podczas przemierzania setek kilometrów dziennie oszczędność na paliwie będzie zauważalna. Obecnie stosowane nowoczesne instalacje gazowe cechuje bezpieczeństwo i wygoda, a także wydajność, bo nie zmniejszają mocy silnika. Każdemu, kogo interesuje instalacja auto gaz Tarnów oferuje sprawdzone warsztaty z doświadczonymi specjalistami, którzy dopasują optymalną instalację do parametrów samochodu. Poleca się wybór instalacji sekwencyjnej, która jest niezawodnym, choć nieco droższym rozwiązaniem. W najnowszych silnikach benzynowych stawia się na instalację sekwencyjną z wtryskiem gazu, którą cechuje wyjątkowa precyzja.

auto na stacji paliwW instalacji sekwencyjnej gaz pod ciśnieniem jest dostarczany prosto do kolektora, co ogranicza ryzyko ewentualnych wybuchów. Taki układ składa się z następujących elementów: elektrozaworów, butli, reduktora, układu sterującego, czujnika ciśnienia gazu oraz listwy wtryskiwaczy. Od tańszych opcji instalacji różni go w dużej mierze zaawansowana elektronika, która przekłada się też na cenę. Koszt montażu waha się w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych, jednak nie warto oszczędzać, bo można natknąć się na wadliwy układ lub przez niewłaściwie założoną instalację ograniczyć moc silnika auta. Niepisaną zasadą przy decyzji o przejściu na LPG: „im więcej jeździsz, tym instalacja bardziej się opłaca”. Warto podkreślić, że samochodowi zasilanemu autogazem należy zapewnić regularny serwis, regulację instalacji i częstszą wymianę oleju, szacowaną na każde 7-8 tys. km. Wszelkie prace serwisowe powinny być przeprowadzane w wykwalifikowanych warsztatach, co zapewni długie i niezawodne działanie instalacji oraz silnika samochodu.

Instalacja gazowa, dobrana odpowiednio do auta i właściwie skalibrowana, to doskonały sposób na redukcję kosztów eksploatacji auta. Ponadto samochody napędzane LPG są bardziej przyjazne środowisku, bo spaliny nie zawierają ołowiu ani związków siarki. Elementy instalacji są niemal niewidoczne i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu auta. Szacuje się, że zwrot instalacji gazowej następuje po przejechaniu ok. 6000 km.