You are currently viewing Etapy malowania proszkowego

Etapy malowania proszkowego

Malowanie proszkowe jest metodą, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem – ze względu na to, że oprócz poprawy estetyki danego przedmiotu wykonanego z metalu, farba proszkowa zabezpiecza także powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi. Przed przystąpieniem do malowania proszkowego, należy jednak w odpowiedni sposób przygotować tę powierzchnię, aby farba mogła przyjąć się jak najlepiej.

Malowanie proszkowe wymaga specjalistycznego sprzętu

malowanie proszkowe Na samym wstępie należy dokładnie wyczyścić przedmiot – chodzi nie tylko o pozbycie się zwykłych zabrudzeń, ale także tłustych plam, jak i rdzy – konieczne może być więc użycie specjalistycznych preparatów. W lakierniach niezbędny jest więc montaż komór natryskowych, w których można przeprowadzić chemiczne czyszczenie powierzchni przedmiotu. W tym automatycznym procesie stosuje się specjalne alkaiczne środki myjące, a po zakończeniu mycia, koniecznym jest nałożenie powłoki konwersyjnej – żelazowej, cynkowej lub fosforanowej. W niektórych przypadkach zamiast systemów natryskowych lepiej sprawdzą się wanny zanurzeniowe. Po wypłukaniu przedmiotu ze środków chemicznych, jest on gotowy do procesu malowania proszkowego. Fachowe malowanie proszkowe w Opolu wymaga użycia odpowiednich sprzętów.

malowanie proszkowe Stosowany system składa się z kilku podzespołów. Podzespół zasilania zajmuje się transportem farby, podzespół kontroli pozwala operatorowi na regulowanie parametrów procesu, zaś za samą aplikację odpowiedzialne jest elektrostatyczne urządzenie aplikacyjne. Wiele lakierni decyduje się także na kabiny natryskowe z systemem odzysku – dzięki czemu farba proszkowa jest wykorzystywana całkowicie, w 100%, nic się nie marnuje. Do zadań operatora należy sterowanie pistoletem natryskowym, chociaż coraz częściej spotkać można lakiernie wyposażone w urządzenia automatyczne. Wówczas pistolet umieszczony jest na przykład na ramieniu robota, a operator zajmuje się jedynie ustawieniem odpowiednich parametrów procesu. Po wykonanej aplikacji, konieczne jest utwardzenie powłoki – tylko to pozwoli na zachowanie odpowiedniej wytrzymałości i trwałości warstwy. Utwardzanie odbywa się za pomocą wysokiej temperatury – to dzięki temu poszczególne nałożone cząsteczki farby mogą stopić się w jedną całość. Po stopieniu powłoka ulega żelowaniu, które pozwala na uzyskanie właściwych parametrów technicznych.

Utwardzanie przebiega najczęściej w piecach konwekcyjnych zasilanych gazem ziemnym. Możliwe jest zastosowanie także pieców promiennikowych na gaz lub prąd lub też kombinację obu tych pieców, która jest najbardziej efektywna. Te trzy etapy składają się na cały proces malowania proszkowego.