You are currently viewing Co musi być na wyposażeniu firm zajmujących się naprawą turbosprężarek?

Co musi być na wyposażeniu firm zajmujących się naprawą turbosprężarek?

Maszyny budowlane przystosowane są do wykonywania ciężkich prac – ich silniki powinny więc osiągać wysokie moce: pozwala na to wykorzystanie turbosprężarek, które zdecydowanie zwiększają sprawność silników.

Regeneracja turbosprężarek w fachowym warsztacie

turbosprężarki do maszyn budowlanychJednak intensywna eksploatacja maszyn budowlanych sprawia, że turbosprężarki – jak inne części – mogą ulegać zużyciu. Możemy zatem zakupić nową turbosprężarkę lub zdecydować się na naprawę obecnej. Turbosprężarki do maszyn budowlanych i ich regeneracja to kwestie, którymi zajmują się profesjonalne warsztaty, gdyż wymagają one fachowego oprzyrządowania. Przede wszystkim warsztat taki powinien być wyposażony w wyważarki i doważarki nisko- oraz wysokoobrotowe. Jeśli chodzi o turbosprężarki do maszyn budowlanych i ich regenerację, podczas jednego z etapów konieczne jest wstępne wyważenie zespołu wirującego – do tego służy wyważarka niskoobrotowa, gdyż prędkość podczas tego procesu nie powinna przekraczać 10 000 obrotów na minutę. Z kolei przy następnym, już właściwym wyważeniu, powinniśmy osiągnąć prędkość nawet 200 000 obrotów na minutę, dlatego tutaj niezbędna staje się wyważarka wysokoobrotowa.

turbosprężarki do maszyn budowlanychPonadto w wyposażeniu warsztatu zajmującego się turbosprężarkami do maszyn budowlanych i ich regeneracją, w wyposażeniu technicznym powinny znaleźć się także urządzenia diagnostyczno-przepływowe oraz maszyny do regulacji zmiennej geometrii. Przed przystąpieniem do regeneracji turbosprężarki, należy przeprowadzić szczegółową kontrolę jej stanu technicznego – to ważne, gdyż naprawie lub wymianie będą podlegać jedynie te elementy, które uległy zużyciu, nie zaś wszystkie podzespoły turbosprężarki. Przegląd techniczny będzie dokładny, jeśli najpierw umyjemy i wyczyścimy wszystkie elementy turbosprężarki. Stopień ich użycia możemy następnie określić za pomocą badania metrologicznego – dzięki pomiarom geometrycznym uzyskamy długości, kąty i określenie chropowatości powierzchni. Jeżeli jakiś komponent turbosprężarki jest zużyty – wymieńmy go na inny. Pamiętajmy jednak, aby część zastępcza była wysokiej jakości – jeśli chcąc oszczędzić, wybierzemy produkt od niesprawdzonego producenta, w krótkim czasie pewnie będziemy musieli odwiedzić warsztat ponownie… będzie to więc tylko pozorna oszczędność. Długą eksploatację umożliwią tylko wysokogatunkowe podzespoły.

Firmy specjalizujące się w turbosprężarkach do maszyn budowlanych i ich regeneracji, oprócz podstawowych, wymienionych działań (przegląd techniczny, wymiana części, wyważanie) podejmują się także napraw pneumatycznych i elektronicznych nastawników turbosprężarek oraz wymian koła kompresji.