Co musi być na wyposażeniu firm zajmujących się naprawą turbosprężarek?

turbosprężarki do maszyn budowlanych

Maszyny budowlane przystosowane są do wykonywania ciężkich prac – ich silniki powinny więc osiągać wysokie moce: pozwala na to wykorzystanie turbosprężarek, które zdecydowanie zwiększają sprawność silników.

Regeneracja turbosprężarek w fachowym warsztacie

turbosprężarki do maszyn budowlanychJednak intensywna eksploatacja maszyn budowlanych sprawia, że turbosprężarki – jak inne części – mogą ulegać zużyciu. Możemy zatem zakupić nową turbosprężarkę lub zdecydować się na naprawę obecnej. Turbosprężarki do maszyn budowlanych i ich regeneracja to kwestie, którymi zajmują się profesjonalne warsztaty, gdyż wymagają one fachowego oprzyrządowania. Przede wszystkim warsztat taki powinien być wyposażony w wyważarki i doważarki nisko- oraz wysokoobrotowe. Jeśli chodzi o turbosprężarki do maszyn budowlanych i ich regenerację, podczas jednego z etapów konieczne jest wstępne wyważenie zespołu wirującego – do tego służy wyważarka niskoobrotowa, gdyż prędkość podczas tego procesu nie powinna przekraczać 10 000 obrotów na minutę. Z kolei przy następnym, już właściwym wyważeniu, powinniśmy osiągnąć prędkość nawet 200 000 obrotów na minutę, dlatego tutaj niezbędna staje się wyważarka wysokoobrotowa.

turbosprężarki do maszyn budowlanychPonadto w wyposażeniu warsztatu zajmującego się turbosprężarkami do maszyn budowlanych i ich regeneracją, w wyposażeniu technicznym powinny znaleźć się także urządzenia diagnostyczno-przepływowe oraz maszyny do regulacji zmiennej geometrii. Przed przystąpieniem do regeneracji turbosprężarki, należy przeprowadzić szczegółową kontrolę jej stanu technicznego – to ważne, gdyż naprawie lub wymianie będą podlegać jedynie te elementy, które uległy zużyciu, nie zaś wszystkie podzespoły turbosprężarki. Przegląd techniczny będzie dokładny, jeśli najpierw umyjemy i wyczyścimy wszystkie elementy turbosprężarki. Stopień ich użycia możemy następnie określić za pomocą badania metrologicznego – dzięki pomiarom geometrycznym uzyskamy długości, kąty i określenie chropowatości powierzchni. Jeżeli jakiś komponent turbosprężarki jest zużyty – wymieńmy go na inny. Pamiętajmy jednak, aby część zastępcza była wysokiej jakości – jeśli chcąc oszczędzić, wybierzemy produkt od niesprawdzonego producenta, w krótkim czasie pewnie będziemy musieli odwiedzić warsztat ponownie… będzie to więc tylko pozorna oszczędność. Długą eksploatację umożliwią tylko wysokogatunkowe podzespoły.

Firmy specjalizujące się w turbosprężarkach do maszyn budowlanych i ich regeneracji, oprócz podstawowych, wymienionych działań (przegląd techniczny, wymiana części, wyważanie) podejmują się także napraw pneumatycznych i elektronicznych nastawników turbosprężarek oraz wymian koła kompresji.