Chemia samochodowa i czyszczenie wnętrza auta

Czystość wnętrza samochodu jest dla nas ważniejsza, niż jego czystość na zewnątrz. W końcu karoserię widzimy tylko wtedy kiedy wsiadamy i wysiadamy z samochodu. A w środku spędzamy całą podróż. Czystość i ładny zapach jest zatem czymś o co dbamy.

Chemia samochodowa i skórzana tapicerka

chemia samochodowaJakie środki najlepiej jest wybrać? Od czego zacząć sprzątanie samochodu? Na pewno warto jest usunąć stamtąd wszelkie zbędne rzeczy, takie jak parasole pochowane w bocznych kieszeniach, śmieci w śmietniczku, czy inne. Nie będą nam przeszkadzać w sprzątaniu. Potem trzeba wytrzepać dywaniki i odkurzyć tapicerkę. To podstawowe czyszczenie. Następnie dywaniki należy dokładniej umyć. Szczególnie ważne jest usunięcie z nich śladu soli, która dostała się na nasze buty. Sól w zimie jest wszechobecnych, bo wszystkie chodniki się nią wysypuje, żeby pozbyć się lodu. Bardzo ważne i problematyczne jest natomiast czyszczenie tapicerki. Jeśli mamy tapicerkę materiałową to możemy ją odświeżyć zwykłymi środkami piorącymi. Jeśli jednak mamy tapicerkę skórzaną to niezbędna będzie nam polecana chemia samochodowa. Do tego używa się na przykład delikatne mleczka, które nie uszkadzają powierzchni skóry. Ważne jest to, by nakładać je miękką szmatką, na przykład z mikrofibry, dzięki czemu nie pojawią się na niej zarysowania.

chemia samochodowaDo skóry i tkaniny stosuje się także środki czyszczące punktowo, czyli odplamiacze. Dzięki nim pozbędziemy się uciążliwych zabrudzeń, taki jak plamy po tłustym jedzeniu, plamy z ketchupu, czy zaschnięte plamy z jedzenia. Ważne jest to, żeby usunąć je bez uszkodzenia czystej często tapicerki, więc punktowe odplamiacze są do tego najlepsze. Dobrze jest także zadbać o czystość deski rozdzielczej. Tutaj sprawdzą się różnego rodzaju spraye czy chusteczki nawilżane czyszczące. Kokpit jest wykonany z tworzywa sztucznego, więc nie ma obaw, że go uszkodzimy. Jednie bardzo ostre przedmioty czy żrące środki myjące mogłyby spowodować zarysowania czy odbarwienia. Pamiętajmy o dokładnym umyciu szybki oddzielającej nas od wskaźników poziomu benzyny, oleju i pomiaru prędkości. Ich widoczność jest bardzo ważna. Warto zadbać także o wyczyszczenie kratek wentylacyjnych, bo zbiera się na nich dużo kurzu. Po czyszczeniu samochodu możemy zastosować odświeżacze powietrza.

Nie są to tyko zwykłe choinki ze stacji benzynowej, ale także zapachowe puszki, które stawia się na uchwycie na puszki, czy koło siedzenia, jak również szklane odświeżacze montowane na kratkach wentylacyjnych. Zapewniają one intensywny, świeży zapach nawet przez dwa miesiące.