You are currently viewing Awaria skrzyni biegów – objawy

Awaria skrzyni biegów – objawy

Tak, jak każdy inny element pojazdu, tak i skrzynia biegów z czasem zaczyna się zużywać. Dotyczy to zarówno automatów, jak i tradycyjnych mechanizmów manualnych. Zmiana biegów to czynność, którą wykonujemy regularnie i niemal bez przerwy podczas jazdy samochodem, więc wszelkie objawy usterek powinny być dla nas od razu odczuwalne. Mimo to warto wiedzieć już wcześniej, czego można się spodziewać, jeśli skrzynia biegów faktycznie zacznie się psuć.

Kilka porad jak uchronić się od awarii

Drążek zmiany biegówDo najczęstszych niepokojących oznak należą luzy. Czujemy, że rozregulowana dźwignia jest zbyt poluzowana podczas zmieniania biegów i niestabilna, gdy hamujemy, przyspieszamy lub wchodzimy w ostrzejszy zakręt. Już ten pierwszy objaw może być jasną przesłanką do tego, że niezbędna będzie naprawa skrzyni biegów Świętokrzyskie, Mazowieckie czy Kujawsko – Pomorskie to tylko niektóre przykłady województw, w których bez problemu znajdziemy warsztaty zajmujące się tą usługą, zarówno w większej, jak i mniejszej miejscowości. Do innych równie dobrze odczuwalnych objawów należy charakterystyczne zgrzytanie, które słychać, gdy niepoprawnie wrzucamy wyższy bieg lub właśnie, gdy skrzynia jest uszkodzona. Podczas każdorazowej zmiany biegu również możemy słyszeć dziwne odgłosy, których absolutnie nie powinno być, takie jak stukot czy szum.

SamochódAwaria skrzyni biegów to poważny problem. Nie należy go bagatelizować, gdyż im dłużej będziemy eksploatować zużyty mechanizm, tym bardziej skomplikowana będzie jego naprawa. To z kolei oznacza wyższy koszt usługi. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekać z wizytą u mechanika, może się okazać, że konieczna do wymiany będzie nawet cała przekładnia. Oczywiście przy kosztorysie należy brać pod uwagę również sam model auta i jego rocznik. Zużycie biegów nie zawsze wynika z niewłaściwego użytkowania pojazdu. Bardzo często jest to spowodowane po prostu uszkodzeniem innych części pojazdu. Przykładowo, skrzynia biegów źle reaguje, gdy musi pracować na niższych obrotach. Niskie obroty z kolei mogą wynikać ze zniszczonych łożysk. Stałe monitorowanie pracy auta i czujność podczas jazdy to kluczowe zadanie każdego kierowcy. Dzięki temu w porę wykryjemy wszelkie poważniejsze usterki. Naprawiając skrzynię biegów, zaleca się stosować oryginalne w pełni kompatybilne części. Wówczas auto będzie dłużej funkcjonowało bez zarzutów, a kolejne naprawy będą odbywały się rzadziej.

Skrzynia biegów to ten element, z którym mamy styczność praktycznie bez przerwy. Wszelkie usterki, również te najmniejsze, będą odczuwalne nawet dla niedoświadczonego kierowcy. Nie ma sensu czekać, aż awaria zacznie się pogłębiać. Sprawna skrzynia biegów to komfort i bezpieczeństwo jazdy.